Forum
ForumChatPomocSzukajUżytkownicyGrupyStatystykiAlbumDownload

Menu
Forum
Strona Główna
Szukaj
Rejestracja
Statystyki

Zaloguj
Użytkownik:
Hasło:
Zapamiętaj 
Zapomniałem hasła
Rejestracja

O rasie

Wzorzec rasy
Historia rasy
Osobowość
Czytelnia
Rasa dla Ciebie?
Wybór hodowli
Kupujemy szczeniaka
Co powinien kupującyZdrowie
Zdrowie - informacje ogólne
Choroby serca
Choroby oczu
Inne przypadłości
Profilaktyka u szczeniaka
Profilaktyka u dorosłego psa
Codzienna pielęgnacja
Wystawy
Po co są wystawy?
Rodzaje wystaw
Zgłaszanie na wystawę
Oceny
Słownik zwrotów kynologicznych

Championaty
Jak zdobyć championat Polski
Jak zdobyć championat innych krajów

Lista Młodzieżowych Championów
Lista Championów
Lista Interchampionów


Genetyka
Genetyka umaszczeń
Dziedziczenie umaszczeń
Dziedziczenie umaszczeń cz. 2

Pogoda

Linki

Linki do polskich stron o cavalierach
Linki do zagranicznych stron o cavalierach
ZKwP
Linki klubów CKCS w Europie i USA
Linki do kalendarzy wystaw sąsiednich organizacji kynologicznych


Batalia o czyste serca
Najpoważniejszą chorobą, jaka dotyka Cavaliery jest wada zastawki dwudzielnej (mitralnej) serca. W ojczyznie rasy, w większości krajów europejskich, w Skandynawii, Stanach, Kanadzie i Australii hodowcy tych ras badają serca swoich psów przed wprowadzeniem ich do hodowli, najczęściej jest to uregulowane odpowiednimi przepisami klubowymi. Listy wyników publikowane są corocznie.

W naszym kraju wiedza na temat tej choroby jest bardzo mała, dlatego już jakiś czas trwa nasza akcja mającą na celu rozpowszechnienie informacji o MVD oraz utrwalenie w świadomości środowiska związanego z rasą konieczności przeprowadzania regularnego badania serc także u polskich Cavalierów.

Każdy hodowca bądz właściciel reproduktora, który uznaje i popiera potrzebę przeprowadzania u małych spanielków badań serca oraz używa do hodowli przebadanych psiaków, może korzystać z logo akcji umieszczając je na swojej stronie internetowej, w ogłoszeniach oraz wszelkich materiałach reklamowych.

Oto logo "Batalii", które możecie wstawić na swojej stronie z linkiem "http://cavalierworld.eu/cavisiowo/portal.php?show=71",
lub - poniżej - po prostu kod do wklejenia na stronę w miejscu, gdzie chcecie umieścić logo.


Od hodowcy używającego naszego znaczka, nabywca małego Cavisia ma pełne prawo czekiwać, iż wraz z dokumentacją (metryczka, książeczka zdrowia) otrzyma kopie świadectw badania serca. Właściciel reproduktora powinien móc w każdej chwili okazać je hodowcy zainteresowanemu pokryciem swojej suczki.
Formularze takich zaświadczeń możecie Państwo znalezć w naszym dziale "download".

Postulujemy, aby właściciele suczek czy reproduktorów uczestniczący w naszej akcji zawsze zwracali się o potwierdzenie badania serca potencjalnego partnera swojego zwierzęcia i starali się namawiać jego opiekunów do przeprowadzenia takich badań.

Apelujemy do przyszłych nabywców - we własnym interesie pytajcie się Państwo o badania serca rodziców miotu, którym jesteście zainteresowani! Nie zlikwiduje to wprawdzie możliwości wystąpienia tej wady u Waszego szczenięcia, ale kupno malca po rodzicach przebadanych z zadowalającym wynikiem minimalizuje ryzyko.

Jeżeli macie Państwo młode zwierzątko, pieska nie używanego jeszcze w hodowli bądz posiadacie przedstawiciela innej rasy, a popieracie nasze działania w tym względzie, zapraszamy do korzystania z logo!

Dodatkowym warunkiem korzystania z logo jest, w wypadku umieszczenia go na swojej stronie, zlinkowanie go na adres stronki o Batalii (bezpośredni adres: http://cavalierworld.eu/cavisiowo/portal.php?show=71). W przypadku umieszczenia go w ogłoszeniach prasowych, o ile tylko to możliwe również prosimy podać ten adres.

Pamiętajcie, że badanie jest ważne rok od momentu przeprowadzenia go przez lekarza weterynarii!!! Wszystkich miłośników królewskich spanieli wzywamy do walki o czyste, zdrowe serca w naszych pięknych rasach!!!

W myśl polskiego związkowego prawa hodowlanego, do reprodukcji może być dopuszczony każdy Cavalier czy King, który uzyska odpowiedni wiek (18 miesięcy) i uzyska 3 oceny tzw. hodowlane na wystawach odpowiedniej rangi. Nie ma dodatkowych obostrzeń. Oficjalnie tylko te zasady są obowiązujące.

Poniżej podajemy zasady opracowane na podstawie warunków dopuszczania do hodowli w krajach europejskich pracujących nad zwalczeniem MVD.
Ten plan proponujemy hodowcom, którym nie jest obojętne zdrowie hodowanych przez nich psów i ogólna zdrowotność rasy.

Każdy, kto przystępuje do naszej "Batalii o czyste serca" zobowiązuje się przestrzegać tych zasad dobrowolnie przede samym sobą, innymi hodowcami i nabywcami swoich szczeniąt.

Przeprowadzanie badań oraz normy określające dopuszczalne przy użyciu w hodowli wyniki w zależności od wieku zwierzęcia
Pies jest dopuszczany do hodowli na podstawie badania przez tzw. "weterynarza domowego" (lekarza, który stale opiekuje się pieskiem). Wystarczającym jest badanie osłuchowe (stetoskop) i wynik tego badania : stopień 0/6.

Jeżeli lekarz osłuchowo stwierdzi stopień 2/6 - wynik ten musi zostać skonsultowany z "kardiologiem", czyli - w naszym rozumieniu - każdym lekarzem weterynarii, który dysponuje tzw. "dopplerowskim" aparatem USG (aparat dający kilkubarwny obraz pracy serca i przepływu krwi).

Jeżeli lekarz domowy lub kardiolog podczas badania stwierdza stopień zmian 3/6 - pies zostaje wykluczony z hodowli.

W zależności od wieku psa, do hodowli zezwala się na użycie zwierząt o następującym stopniu nasilenia choroby:

0-24 miesiące - serce czyste (0/6)
24-36 miesięcy - dopuszcza się I stopień MVD (1/6)
powyżej 36 miesięcy - dopuszczalny jest II stopień MVD (2/6)

Jeżeli piesek w wieku 8 lat nadal nie wykazuje zmian wiekszych niż w stopniu 2/6, jest uznany jako hodowlany do końca życia, nawet jesli w wieku 10 lat wykazywał zmiany w stopniu 4/6.

W związku z tym, iż schorzenie u Cavalierów rozwija się w niezwykle szybkim tempie, aby wynik był miarodajny BADANIA NALEZY WERYFIKOWAĆ COROCZNIE!!!
Jednokrotne badanie w wieku dwóch lat nie oznacza, że do końca życia pies będzie miał czyste serce!!!!

opracowała: Ninka Władzimiruk

Ostatnie tematy
» skradziono psa rasy cavalier
» OSKAR Kolorowy Ogród
» cavalier do oddania
» Fado - caviś w bydgoskim schronisku
» SOS kot
» Podrzucony cavalier |Ostrów Wlkp.|
» rodowodowy cavalier do oddania
» Uaktualnienie listy przebadanych!
» Cavikada 2015
» Roczna cavalierka

Hodowla

Być hodowcą?
Jak założyć hodowlę?
Uprawnienia hodowlane
Hodowle w Polsce
Lista przebadanych cavalierów
Lista reproduktorów


Genealogia

Inne
Agility
Cavisie sportowcy

Dogoterapia
Dogoterapia - uprawnienia
Cavisie - terapeuci

Hobby
Znaczki
Drobiazgi


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
© Wszelkie prawa zastrzeżone
www.cavalierworld.eu
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10